ERP (kurumsal kaynak planlama, KKP) bir işletmenin tüm birimlerini yöneten ortak bir sistemdir. Bunlar müşteri ve tedarikçi yönetimi, siparişler, satın alma, mal kabul, üretim, finans, stok yönetimi ve raporlama gibi unsurlardan oluşur. İşletmenin tüm verisi ve süreçleri ortak bir havuzda toplanarak işlenir.
Üretim odaklı ERP'nin temelinde hammaddeden bitmiş ürüne kadar olan sürecin katma değer yaratan operasyonları yer alır. Diğer (satın alma, sevkiyat, vb.) ana süreçler üretim iş emriyle ilişkili ve entegredir. Eğer üretim yapan bir işletmeyseniz bu tür bir ERP sistemini tercih etmelisiniz çünkü üretim verimliliğinizi artırmanın en kestirme yolu budur. Üretim yapan bir işletmenin kâr edip etmediğini görmenin en etkili yolu muhasebe tabanlı ERP değil, üretim tabanlı ERP kullanmaktır. Üretim sahasından gelen verilerin toplanma süresini minimuma indirmelisiniz ve bu süreç gerçek zamanlı olmalıdır. İş istasyonlarında operatörlerin tablet arayüzü ile verileri sisteme anlık aktarması, tabletten ilgili operasyonları görmesi, teknik resim ve teknik bilgilere etkin bir şekilde ulaşabilmesi gerekir. Yüksek izlenebilirlik yeteneği için operatörün bir arayüz ile operasyon hareketlerini bildirmesi şarttır.
ERP kullanarak rekabet avantajı, iç verimlilik, gerçek zamanlı takip yeteneği, standardizasyon, süreç sadeleştirme, gelişmiş raporlama, departmanlar arası işbirliği, planlama yeteneği, güvenlik, kalite ve müşteri memnuniyeti, tedarik zinciri yönetiminin iyileştirilmesi gibi sonuçlar elde edersiniz. Tüm iş faaliyetlerinizi ortak bir veritabanında merkezileştirmiş olursunuz.
Bu süre şirketinizin büyüklüğüne ve kullanıcı sayısına bağlıdır. Projeye adanmışlık, sorumluluk alma ve yetkin personel bulundurmak süreci hızlandırır. En iyi senaryoda bir veya iki modül ile başlanırsa 1 ay gibi bir sürede canlı uygulamaya geçilebilir. İlk modülün uygulanması başarılı sonuçlanırsa ikinci ve üçüncü modüllere geçilir. Tüm modüllere aynı anda yüklenmek yerine, sindirerek gitmek her zaman daha etkili ve güvenilir bir yöntemdir.
Hızlı kurulum ve uygulama, basit arayüz, sektöre özgü yalın çözümler içermesi ilk dikkat edilmesi gereken kriterlerdir. Mümkünse, satın almadan önce denemelisiniz. Karar vermenin en iyi yolu denemektir.
Evet. Kayıt formumuzu buradan doldurun ve saniyeler içinde ücretsiz denemeye başlayın. Kredi kartı gerekmiyor, hiçbir taahhüt yok.
Evet. İhtiyacınız olan her konuda ücretsiz destek sağlıyoruz. Deneme hesabında olsanız bile destek alabilirsiniz. Buradan bize ulaşabilirsiniz.
Prodrun'ın özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.