Prodrun, üretim sektörü için olmazsa olmaz 9 farklı modüle ayrılmıştır ve aşağıda her bir modül detaylarıyla anlatılmıştır.

ÜRÜN YÖNETİMİ

Eğer üretim yapan bir işletmeyseniz, aşağıdaki 3 önemli kaynak için önemli süreçlere sahipsiniz demektir.

 1. Ürün
 2. Müşteri
 3. Tedarikçi

Bu üç kaynak, üretim sürecinizin temelini oluşturur. Üründen başlamak gerekirse; üretimi yapılacak bir ürününüz olduğunda; onun katma değer yaratan operasyonlarını mutlaka takip etmeniz gerekmektedir. Prodrun, hammaddeden bitmiş ürüne kadar olan tüm katma değer yaratan operasyonların gerçek zamanlı takibini sağlar.

Ürünün reçetesi, kullanılan malzemeler, operasyon adımları, hazırlık ve hedef işlem süreleri, teknik resimleri gibi konuları bu sistem altında organize edebilirsiniz.

Üretim sahanızda dolaşan malzemeler ve stoklar aşağıdaki formların herhangi biri olarak bulunabilir.

 1. Hammadde
 2. İşlemde Olan
 3. Yarı Mamul
 4. Üretime Yardımcı Ekipman
 5. Nihai (Bitmiş) Ürün

Prodrun ile, yukarıdaki tüm stok türlerini takip edebilir, anlık üretim durumlarını görebilir ve birbirleri ile ilişkilendirebilirsiniz.

MÜŞTERİ YÖNETİMİ

Müşteri siparişlerinizi üretim odaklı olan bir ERP yazılımı ile izlemek, müşteri memnuniyetinizi artıracaktır. Prodrun ile müşteri siparişlerinizi oldukça etkin bir şekilde yönetebilir ve anlık izleyebilirsiniz. Ayrıca müşteri faturaları ve müşteriden gelen nakit akışını organize edebilirsiniz. Bir izlenebilirlik sisteminde, müşteri siparişi sürecin başlagıcında yer alan en önemli adımıdır.

Siparişin alınmasından ürünün müşteriye sevkiyatına kadar olan süreç üretim iş emriyle ilişkili ve entegredir. İzlenebilirlik takibinin bu kapsamda yapılması üretim yapan bir işletme için elzemdir. Prodrun’da, her bir takip adımını kronolojik sıraya göre kusursuz bir ilişkilendirme altında görebilirsiniz.

Aşağıda izlenebilirlik sisteminde karşılaşabileceğiniz örnek bir süreç sırası görmektesiniz,

 1. Müşteri siparişinin alınması
 2. Malzeme ihtiyacının planlanması
 3. Satın alma siparişinin verilmesi
 4. Malzemenin işletmeye girişi
 5. Üretim iş emrinin açılması
 6. Müşteriye sevkiyatın yapılması

Yukarıda gördüğünüz üzere, süreç müşteri ile başlayıp müşteri ile bitmektedir. Tüm aşamalar müşteri yönetimi ile ilgilidir ve birbirleri ile ilişkilidir.

SATIN ALMA YÖNETİMİ

Üretim için gerekli olan satın alma kalemleri aşağıdakilerden herhangi biri olabilir;

 • Hammadde
 • Üretime yardımcı ekipman
 • Takımlandırma
 • Kalıp
 • Sarf malzeme
 • Ambalaj malzemesi
 • Hizmet (üretimin gerçekleşmesi için gerekli olan durumlarda)
 • Diğer

Tüm bu kalemler, işletmenizin katma değer yaratan üretim operasyonları ile ilişkilidir ve maliyetinizi etkiler. Bir satın alma siparişini izlenebilirlik sistemine entegre etmek için bu satın alma kalemlerini ve tedarikçilerinizi Prodrun ile tanımlamanız gerekiyor.

Hammadde alım sürecinde işlenmesi ve takip edilmesi gereken bazı önemli veriler vardır.

 • Sipariş tarihi
 • Teslimat tarihi
 • Sipariş durumu
 • Miktarlar
 • Fiyat bilgisi
 • Döviz cinsi
 • İlgili iş emri
 • İlgili müşteri siparişi

Prodrun’ın Satın Alma Yönetimi modülü ile malzeme ihtiyacının planlanması, satın alma siparişinin önemli aşamaları, malzemenin işletmeye girişi, siparişin üretim ve müşteri gibi ilgili diğer modüllerle ilişkilendirilerek tamamlanması oldukça hızlı ve kolay gerçekleşir. Ayrıca işletmenizin finans yönetimi açısından büyük öneme sahip satın alma faturaları ve tedarikçi ödemeleri gibi konuları da Prodrun ile takip edebilirsiniz.

ÜRETİM YÖNETİMİ

Müşteri siparişiniz ve satın alma siparişiniz tamamlandığı zaman, üretilecek parça için üretime iş emri açmanız gerekir. Bu iş emrindeki miktar ve termin tarihi bilgisi müşterinin siparişine veya stok ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Üretim iş emrindeki operasyonlar, ürünün reçetesinde tanımlı olduğu için hazır gelir.

İş emrini açtıktan sonra ayrıca iş istasyonları için üretim planlama modülünü kullanabilir, işlerin sırasını belirleyebilirsiniz. Fason üretim takibini de aynı şekilde Üretim modülünün altında yapabilirsiniz. Tedarikçiye gönderilen veya gelen tüm operasyonları anlık görebilirsiniz. Bu bilgiler operatör tarafından da görülür.

Devam eden bir operasyon 5 farklı durumda olabilir. Bunlar;

1. Sırada Bekliyor
2. Hazırlık (Ayar) Aşamasında
3. İşlemde
4. Duruşa Geçti
5. Tamamlandı

Nerede olursanız olun, operasyonların ve iş istasyonlarının anlık durumunu bilgisayar, tablet veya telefon fark etmeksizin tüm cihazlardan anlık görebilirsiniz.

OPERATÖR ARAYÜZÜ

Üretim sahasında çalışan operatörler, tablet üzerinden kullandıkları Operatör Arayüzü uygulaması ile operasyonlar ve iş emirleri hakkında her şeyi görebilir. Siz de nerede olursanız olun, iş istasyonlarının anlık durumlarını canlı olarak takip edebilirsiniz. Örneğin, operatör duruş butonuna dokunduğu zaman, siz de iş istasyonunun gerçek zamanlı bir şekilde “duruşta” olduğunu görürsünüz. Operatörler ayrıca gerçekleşen duruş ile ilgili detayları sisteme girebilirler; duruş tipi, duruş zamanı ve açıklaması gibi.

Kullanımı oldukça basittir. Pano sayfasından tüm iş istasyonlarının hangi iş emrinde, hangi operatörün, hangi ürün ve müşteri için, hangi operasyonda olduğunu görebilirsiniz. Operatörler uygulamayı tabletten, laptop’tan veya telefondan kullanabilirler.

STOK YÖNETİMİ

Prodrun’ın stok yönetimi ile işletmenizde dolaşan satın alma kalemleri, yarı mamul parçaları ve nihai ürünler gibi stok türlerini oldukça basit bir şekilde takip edeceksiniz. Her bir yarı mamul için gerekli stok bileşenlerini tanımlayarak ürün ağacınızı güvence altına alacaksınız. Üstelik tüm stok giriş ve çıkışları arka planda otomatik olarak gerçekleşecek. Malzemenin girişi, üretim parçasının üretimi ve nihai ürünün sevkiyatı gibi işlemlerde stok sayımı anlık ve otomatik olarak gerçekleşir.

Manuel Hareketleri Unutun

Süreçler olması gerektiği gibi işlediğinde, hiçbir stok hareketini manuel olarak girmenize gerek kalmayacak. Prodrun sizin için arka planda otomatik olarak tüm stoğa giriş ve çıkış işlemlerini gerçekleştirir. Ne zaman isterseniz, stok hareketlerinin geçmişini görebilirsiniz. Ayrıca stok sistem uyarılarınız için minimum stok seviyelerini tanımlayabilirsiniz. Hepsi bir butona basmak kadar kolay!

SEVKİYAT YÖNETİMİ

İşletmenizin sevkiyat performansını görmek istiyorsanız, üretimden sonra gerçekleşen tüm sevkiyat bilgisini kontrol altına almanız gerekir. Her sevkiyat kaydı, müşterinin bir parçasına, miktarına ve önceden belirlenmiş termin tarihlerine bağlıdır. İzlenebilirlik halkasında olması için mutlaka bir üretim iş emri ile ilişkilendirilmelidir. Müşteriye gönderdiğiniz sevkiyat miktarı ürünün stok durumunu tetikler. Sistem müşterinin istediği teslimat tarihini kontrol ederek sevkiyat performansınızı iyileştirir. Tüm müşteri sevkiyat kayıtlarını anlık olarak analiz edebilirsiniz.

Sevkiyat, Prodrun’ın izlenebilirlik prensibinin son aşamasıdır. Bir müşteri sevk ettiğiniz ürün hakkında herhangi bir şey sormak istediğinde, hammaddenin girişinden ürünün müşteriye teslimatına kadar olan sürecin tamamı hakkında bilgi vermeye hazır olacaksınız. Güvenilirliğin gücü, kesinlikle izlenebilirliğin gücünebağlıdır. Müşterinin de sizden istediği budur!

MALİYET ANALİZİ

Fabrika içinde attığınız her adımın bir maliyeti olur ve bunun gerçekten bir kayıp olup olmadığını bilmeniz gerekir. Harcamalarınızın toplamı ve üretim sürenizin toplamı üretim maliyetiniz hakkında kabaca bir bilgi verir. Bunu detaylandırmak istiyorsanız üretim iş emirlerinden toplanan veriler çok kritik rol oynar.

Her bir ürün için kâr ve zararı ayrıca görebilirsiniz. Eğer operasyonel maliyetlerinizi düşürmek istiyorsanız, öncelikle harcadığınız parayı ve zamanı kontrol altına almanız gerekir. Prodrun ile, kaybınızı oldukça basit ve hızlı bir şekilde göreceksiniz. Daha fazla kazanmak için, önce ne kadar kaybettiğinizi bilmeniz gerekir.

RAPORLAR & PANO

Tüm süreçlerden verileriniz toplandığında, işletmeniz için hayati öneme sahip raporları göreceksiniz. Bunlar işletmenizin veri analizi için temel oluşturacak. Örneğin tamamlanmış operasyonlar, müşteri ve tedarikçi bakiyesi, duruş kayıtları, sırada bekleyen operasyonlar, sevkiyat performansı, iş istasyonlarının toplam çalışma süreleri, teslim alınmamış satın alma siparişleri, sevk edilmemiş müşteri siparişleri, operatör performansı gibi raporlar her daim hazırdır.

Bazı basit raporlar veya anlık bilgiler pano sayfasından hızlıca görülebilir. Örneğin toplam çalışma süresi, operasyon bildirimleri, aktif iş istasyonları gibi hızlı bilgiler gün içinde takip yeteneğinizi yüksek tutacaktır.

Prodrun’da raporlarınızı ve panonuzu genişletmek için herhangi bir limit yoktur. Tüm raporları PDF veya Excel dosyası olarak da alabilirsiniz. Ayrıca işletmenize özel raporların sistemde yer alması için bize talep gönderirseniz, hayata geçirmekten ve işletmenize katkı sağlamasından mutluluk duyarız!

Prodrun’ın izlenebilirlik ilkesiyle tasarladığı önemli işletme süreçlerini aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.

Prodrun, üretim sektörü yöneticileri ve liderlerine, işletme verilerini gelir üreten bir eyleme nasıl dönüştürecekleri konusunda vizyon kazandırır ve üretim sektörüne özel tasarlanmış en basit bulut ERP ile izlenebilirlik ve karar verme süreçlerini geliştirmeye yardımcı olur.